Wkłady do rekuperacji to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania, dzięki któremu następuje stała wymiana zużytego powietrza na świeże z jednoczesnym odzyskaniem ciepła. Instalacja tego systemu pozytywnie wpływa na zdrowie i komfort życia. Technika ta dostępna jest także z płaszczem wodnym, który umożliwia podłączenie kominka do centralnego ogrzewania. W ten sposób możemy rozprowadzić generowane ciepło do grzejników znajdujących się w pozostałych pomieszczeniach czy też wykorzystać nadmiar energii do ogrzania wody użytkowej zgromadzanej w zbiorniku.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kominków - zarówno z układem otwartym, jak i zamkniętym. Gwarantujemy ich najwyższą jakość i niezawodność. Pochodzą wyłącznie od renomowanych producentów. W przypadku pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji. Zapewniamy, że żadnego z nich nie pozostawimy bez odpowiedzi!

z płaszczem wodnym

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym do rekuperacji stanowią odpowiedź na rosnącą popularność nowoczesnych rozwiązań w systemach grzewczych. Rekuperacja umożliwia wymianę znajdującego się w pomieszczeniu powietrza na świeże przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła.

Można z powodzeniem więc stwierdzić, że wkłady kominkowe z płaszczem wodnym to nowoczesny sposób na ogrzewanie domu, mieszkania, biura, czy też powierzchni komercyjnych. Stanowią one połączenie tradycyjnego kominka z efektywnością systemów rekuperacji. 

Integracja z rekuperacją to przede wszystkim wymiana powietrza. Do tego dochodzi wspomniany odzysk ciepła. To krótka droga do zwiększenia efektywności energetycznej i generowania oszczędności. Inwestycja we wkłady kominkowe z płaszczem wodnym do rekuperacji to komfort, wygoda eksploatacji, bezpieczeństwo i stały dostęp do świeżego powietrza w pomieszczeniu. 

Co ważne - wkład kominkowy można podłączyć do centralnego ogrzewania. Ciepło z kominka wówczas zasili grzejniki. Możliwe jest także podgrzewanie wody użytkowej. Nie bez znaczenia pozostaje to, że system działa przez całą dobę. Jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli nowoczesnych domów, dla których priorytetem jest komfort cieplny, generowanie oszczędności i ekologia.

Jak działa wkład kominkowy z płaszczem wodnym?

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym to bardzo przemyślane rozwiązanie. Powód? Wykorzystuje on proces spalania drewna do ogrzewania wody, która krąży w obiegu zamkniętym. Dzięki temu można ogrzać wszystkie pomieszczenia mieszkalne i użytkowe, ale nie tylko.

Można wykorzystać jego potencjał do ogrzewania wody. Jak przebiega cały proces? W komorze dochodzi do spalania drewna, a co za tym idzie, wytworzenia się energii cieplnej. Wspomniana komora otoczona jest przez płaszcz wodny wypełniony wodą. Ciepło generowane przy spalaniu paliwa ogrzewa ją. Następnie rozprowadzana jest do innych elementów instalacji centralnego ogrzewania, tj. grzejników, ale może również stać się podstawowym źródłem zasilania ogrzewania podłogowego.

Co ważne, wkłady kominkowe z płaszczem wodnym wyposażone są w wężownicę bezpieczeństwa. Jej zadaniem jest przeciwdziałanie nadmiernemu nagrzewaniu się wody - w sytuacji zagrożenia schładza ją. Ciepło rozprowadzane jest po całym domu - nie tylko do elementów grzewczych, ale również armatury łazienkowej czy kuchennej.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to system wentylacji, który na bieżąco wymienia powietrze w domu. Został zaprojektowany po to, aby odzyskiwać ciepło z powietrza, które wydostaje się z budynku. Następnie ogrzewa świeże powietrze, które zasysane jest z zewnątrz. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na energii potrzebnej do ogrzewania domu i wody użytkowej.

Warto jednak pamiętać o tym, że system rekuperacji to nie tylko proces wymiany zużytego powietrza na świeże. Zaawansowane rozwiązania są przystosowane do filtracji dwutlenku węgla, jak również usuwania kurzu oraz innych zanieczyszczeń.

Wkład kominkowy do rekuperacji to proste i efektywne rozwiązanie, które zapewnia zdrowy klimat w domu.

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym a rekuperacja – czy to dobre połączenie?

Połączenie kominka z płaszczem wodnym i rekuperacji to sposób na efektywne ogrzewanie i generowanie oszczędności. Aby było to możliwe, należy jednak zadbać m.in. o szczelność kominka, a ponadto doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz za pomocą dolotu powietrza, a nie z pomieszczenia. Istotna jest także regulacja przepływu powietrza za pomocą przepustnicy, co pozwala kontrolować jego ilość trafiają do spalania.

Dobrze zaprojektowana instalacja to klucz do sukcesu. Kominek nie powinien zakłócać pracy rekuperacji. Wtedy oba systemy mogą efektywnie współpracować i dbać o ciepło w domu.

Jakie są zalety wkładów kominkowych z płaszczem wodnym do rekuperacji?

Kominki z płaszczem wodnym, który współpracują z systemem rekuperacji, wyróżniają się szeregiem zalet. Mowa o takich jak m.in.:

  • duża oszczędność energii,

  • wyższa jakość powietrza dzięki filtracji zanieczyszczeń, pyłków i alergenów,

  • komfort cieplny,

  • ekologiczne rozwiązanie dla prywatnych inwestorów, jak i przedsiębiorców.

Połączenie kominka z płaszczem wodnym i rekuperacji może obniżyć rachunki za ogrzewanie. Rekuperacja odzyskuje ciepło, a kominek efektywnie ogrzewa cały dom. Co ważne, nie pobiera on powietrza z pomieszczenia, a rekuperacja filtruje powietrze z zewnątrz, co można zauważyć po łatwości oddychania w pomieszczeniu.

Kominki z płaszczem wodnym ponadto równomiernie rozprowadzają ciepło po domu. Eliminują więc zimne kąty i zapewniają przyjemną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo, spalanie drewna jest neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, co w połączeniu z rekuperacją czyni ogrzewanie bardziej przyjaznym dla środowiska. 

Instalacja kominka z płaszczem wodnym i rekuperacji wymaga jednak specjalistycznej wiedzy. Ważna jest szczelność, odpowiedni dopływ powietrza oraz prawidłowe podłączenie do instalacji. Nieprawidłowy montaż może przyczynić się do obniżenia jakości powietrza, jak również efektywności odzysku ciepła.

WAŻNE! Kominków z płaszczem wodnym do rekuperacji nie wolno łączyć z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

Na co zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy z płaszczem wodnym do rekuperacji?

Wybór wkładu kominkowego z płaszczem wodnym do domu z rekuperacją to dobra inwestycja, niemniej należy się do niej odpowiednio przygotować.

Wybrany model powinien wyróżniać się szczelnością, która jest niezbędna do prawidłowego działania rekuperacji. Kluczem do sukcesu jest to, aby urządzenie pobierało powietrzne potrzebne do spalania drewna z zewnątrz, a nie z pomieszczenia. Ponadto musi być kompatybilne z systemem wentylacji mechanicznej w Państwa domu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Moc grzewcza wkładu z płaszczem wodnym

Bardzo ważną kwestią przy planowaniu instalacji jest moc grzewcza wkładu kominkowego z płaszczem wodnym - szczególnie, gdy planuje się rekuperację. To, ile ciepła wkład oddaje do płaszcza wodnego decyduje o efektywności ogrzewania domu/mieszkania/biura.

Jaką moc powinien mieć wkład kominkowy, żeby dobrze współpracował z rekuperacją? Wszystko zależy od wielkości nieruchomości. Liczy się też zapotrzebowanie na ciepło - to, jaką powierzchnię chcą Państwo ogrzać. Należy wziąć także pod uwagę izolację budynku. 

Sprawność wkładu z płaszczem wodnym

Sprawność cieplna wkładu kominkowego z płaszczem wodnym jest kluczowa. Informuje o tym, jaka jest efektywność spalania opału i przekształcania energii w ciepło, które ogrzewa dom. Im wyższa sprawność, tym mniej drewna muszą Państwo zużyć. To z kolei przekłada się na oszczędności.

Projekt, montaż i eksploatacja kominka z płaszczem wodnym do rekuperacji

Stworzenie projektu instalacji kominka z płaszczem wodnym, który współpracuje z rekuperacją, wymaga uwzględnienia wielu czynników.

Wśród nich istotne miejsce zajmują takie jak między innymi: 

  • dopływ powietrza,
  • szczelność - komora spalania musi być idealnie szczelna, aby nie dopuścić do nieprawidłowego działania rekuperacji,
  • regulacja przepływu powietrza,
  • bezpieczeństwo - warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia, takie jak np. wężownica,
  • kompatybilność - należy upewnić się, że kominek jest odpowiedni do danego systemu rekuperacji,
  • materiały - należy wybierać tylko te wysokiej jakości, odporne na wysokie temperatury i korozję,
  • normy i przepisy, 
  • wydajność - optymalizacja instalacji pozwala uzyskać maksymalną wydajność grzewczą.
  • Uwzględnienie wszystkich tych aspektów podczas projektowania instalacji kominka z płaszczem wodnym i rekuperacją zagwarantuje, że będzie ona działała bezpiecznie, efektywnie i ekologicznie przez wiele lat.

W kwestii montażu - połączenie kominka z płaszczem wodnym i systemem rekuperacji to zadanie, które wymaga interwencji specjalisty. Dlatego warto zlecić je wykwalifikowanemu instalatorowi. Aby rekuperacja działała prawidłowo, kluczowe jest zapewnienie dopływu powietrza do spalania z zewnątrz budynku. Równie istotna jest precyzyjna regulacja przepływu powietrza oraz uszczelnienie komory spalania.

Skupiając się na eksploatacji należy pamiętać o regularnym czyszczeniu kominka. Dzięki temu działa on efektywnie i bezpiecznie. Nie bez znaczenia pozostaje także jego serwisowanie. Konieczne jest także zadbanie o regularne przeglądy techniczne.

Już dziś zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą! Wkłady kominkowe do rekuperacji z płaszczem wodnym to akcesorium, w które warto zainwestować!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl