Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym to urządzenia grzewcze, łączące funkcję tradycyjnych kominków, z możliwością rozprowadzenia energii cieplnej po wszystkich pomieszczeniach domu. Specjalna konstrukcja wkładów kominkowych z płaszczem wodnym pozwala zaabsorbować wytworzone ciepło przez medium wodne, które krążyć będzie w instalacji centralnego ogrzewania. Wkład zawiera w swoim wnętrzu tak zwany płaszcz wodny, specjalną przestrzeń wypełnioną wodą, otaczającą komorę spalania. Gdy kominek zostaje odpalony, woda nagrzewa się, a następnie zasila system grzewczy, zasobnik ciepłej wody lub bufor. 

Jest to skuteczne i wysoce efektywne rozwiązanie, pozwalające wykorzystać energię powstającą w trakcie spalania drewna opałowego, a zarazem zasilić ogrzewanie centralne, podłogowe, jak również ciepłą wodę użytkową. W rezultacie, wybór wkładów kominkowych z płaszczem wodnym to inwestycja w obniżone koszty ogrzewania domu oraz skuteczny sposób zarządzania wydatkami z tytułu zużytej energii. Przede wszystkim jednak, wkłady kominkowe z płaszczem wodnym pozwalają cieszyć się przytulną atmosferą generowaną przez tradycyjny kominek, a zarazem doświadczać komfortowego ciepła w każdym pomieszczeniu budynku.

z płaszczem wodnym

Wkład Ekoprojekt to typ wkładu kominkowego, spełniający dyrektywy Ekoprojektu – inicjatywy Unii Europejskiej, mającej na celu ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych w trakcie korzystania z urządzeń grzewczych, w tym kominków na drewno opałowe. Wkłady kominkowe Ekoprojekt umożliwiają podłączenie płaszcza wodnego do instalacji centralnego ogrzewania, zapewniając dostęp do ciepłej wody w budynku. Są oszczędne, komfortowe w wykorzystaniu, a tym samym bardzo efektywne w wytwarzaniu energii cieplnej. Wysoka efektywność energetyczna, w połączeniu z niską emisyjnością, czynią wkłady kominkowe Ekoprojekt inwestycją wartą wagi z perspektywy budżetu domowego jak i troski o środowisko.

Jakie są wymagania Ekoprojektu dla wkładów kominkowych? 

Wszyscy producenci wkładów kominkowych wyposażonych w płaszcz wodny, muszę spełniać normy i regulacje obowiązujące w Unii Europejskiej od początku 2022 roku. Wymagania Ekoprojektu dotyczące wkładów kominkowych mają na celu poprawienie efektywności energetycznej w sezonie grzewczym. W przypadku kominków posiadających zamkniętą komorą spalania, zasilanych drewnem, efektywność powinna być równa lub większa od 65%. W przypadku kominków zasilanych pelletem, wskaźnik efektywności musi być odpowiednio wyższy i wynosić przynajmniej 79%. Dla kominków z otwartą komorą spalania wskaźnik ten wynosi zaledwie 30%.

Ekoprojekt: wpływ na emisyjność wkładów kominkowowych z płaszczem wodnym?

Regulacje dotyczą również emisji zanieczyszczeń, w tym pyłków stałych, tlenku węgla, związków organicznych oraz tlenku azotu. W przypadku kominków z zamkniętą komorą spalania, emisja cząstek stałych powinna być mniejsza niż 40 mg/m3. Dla kominków zasilanych pelletem, wskaźnik ten wynosi 20 mg/m3. W kominkach z otwartą komorą spalania, wskaźnik powinien wynosić mniej niż 50 mg/m³.

Dopuszczalna emisja tlenków węgla w przypadku kominków z zamkniętą komorą spalania wynosi 1500 mg/m³ w kominkach zasilanych pelletem 300 mg/m³, a w kominkach z otwartą komorą spalania 2000 mg/m³

Lotne związki organiczne nie powinny przekraczać 120 mg/m³ w przypadku kominków z zamkniętą komorą spalania, a w kominkach na pellet 60 mg/m³. Dopuszczalne stężenie azotu wynosi natomiast 200 mg/m³ dla wszystkich typów kominków. 

Certyfikacja i zgodność z normami wkładów kominkowych z płaszczem wodnym Ekoprojekt 

Od 1 stycznia 2022 roku wszystkie produkowane kominki, wprowadzane na rynek Unii Europejskiej, muszą posiadać dedykowane oznaczenie CE, a także dokumentację potwierdzającą zgodność wykonania z wymogami i wytycznymi Ekoprojektu. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju uchwałami antysmogowymi, wykorzystanie kominków jako źródła ogrzewania może być zabronione, lub też wiązać się z konieczną do przeprowadzenia modernizacją. Niekiedy niezbędne okazuje się wprowadzenie specjalnego systemu filtrów, redukujących emitowane zanieczyszczenia. 

Jak sprawdzić zgodność wkładów kominkowych z płaszczem wodnym z wytycznymi Ekoprojektu?

Najprostszym sposobem jest przeczytanie dokumentacji technicznej dołączonej do urządzenia, które powinna zawierać informacje o zgodności sposobu wykonania i warunków emisji, z wytycznymi Ekoprojektu. Należy też poszukać oznaczenia CE, a także dodatkowych certyfikatów potwierdzających spełnianie norm. W przypadku wątpliwości, nabywcy mogą skonsultować się z producentem oraz zażądać dokumentacji potwierdzającej dopuszczalność wkładów kominkowych do użycia. 

Jak działa płaszcz wodny we wkładach kominkowych? 

Płaszcz wodny to specjalna komora, wypełniona wodą absorbującą energię cieplną. W trakcie spalania drewna wewnątrz kominka, energia zostaje oddana nie tylko do pomieszczenia, ale również płaszczu wodnego, którego ścianki nakładają się na kontury wkładu kominkowego. W ten sposób ciepło trafia do obiegu wewnątrz budynku i może zostać wykorzystane do zasilania grzejników, ogrzewania podłogowego, zbiorników ciepłej wody użytkowej, a także buforów ciepła. W obrębie instalacji z płaszczem wodnym, często stosuje się pompę obiegową, która pozwala na swobodny transport wody do układu centralnego ogrzewania. Częściej stosuje się jednak mechanizmy grawitacyjne, pozbawione dedykowanego napędu. 

Jakie korzyści daje wkład kominkowy z płaszczem wodnym? 

Optymalne wykorzystanie energii powstającej w procesie spalania: ograniczenie ubytków energetycznych oraz sprawne zarządzanie całym wytworzonym ciepłem. 

Ogrzewanie nie tylko pomieszczenia, w którym kominek się znajduje, ale również pozostałych pomieszczeń w domu, także ulokowany na innych kondygnacjach. 

Możliwość podgrzewania nie tylko systemów ogrzewających, ale również ciepłej wody użytkowej, a tym samym redukcja kosztów ponoszonych z tego tytułu.

Długofalowe oszczędności, których doświadczą nabywcy wkładów kominkowych z płaszczem wodnym – obniżone wydatki z tytułu ogrzewania oraz zwiększona niezależność energetyczna.

Paliwo do wkładów kominkowych Ekoprojekt 

Wkłady kominkowe spełniające normy Ekoprojektu są przystosowane do obsługi paliw stałych. Aby uzyskać ich optymalną efektywność, warto stosować typ opału przewidziany dla danego typu wkładu. Najczęściej zalecanym paliwem jest drewno liściaste sezonowane – dąb, buk, jesion, grab. Zaleca się, aby wilgotności wynosiła mniej niż 20%, a długość szczap została dopasowana do posiadanego typu wkładu. Nie zaleca się korzystania z innych gatunków drewna, ani z surowców o podwyższonej wilgotności. Szczególnie odradzamy stosowanie drewna iglastego, z uwagi na podwyższoną żywiczność, a tym samym tendencję do zanieczyszczania kominka. Nie należy także wykorzystywać drewna poddanego obróbce – pociętych mebli, sklejek, płyt MDF. Niektórzy producenci wkładów kominkowych z płaszczem wodnym dopuszczają natomiast opcjonalne wykorzystanie zamienników drewna – w tym brykietu drewnianego, powstałego z trocin, jednak pozbawionego lepiszczy, a także pelletu drzewnego, dostępnego w dedykowanych wkładach. 

Dlaczego nie należy stosować źle dobranego paliwa w kominkach Ekoprojekt? 

Nieodpowiednio dobrane paliwo będzie ograniczać efektywność wytwarzanej energii cieplnej w kominku, a tym samym dostarczyć mniej energii cieplnej do budynku. Kominek zasilany niewłaściwie drewnem nie będzie również spełniał norm dotyczących emisji w Ekoprojekcie, a zarazem może skutkować powolną degeneracją całego wkładu. W dłuższej perspektywie czasu, źle dobrane drewno będzie powodować nawarstwianie się niepożądanych osadów i szybsze zużycie całej instalacji. 

Oszczędność energii i kosztów ogrzewania we wkładach kominkowych z płaszczem wodnym 

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym są w stanie osiągnąć sprawność energetyczną na poziomie 65 do 85%. Oznacza to, że niemal cała wytworzona z drewna energia trafia do instalacji, a nie ucieka na zewnątrz budynku. Odbiorcy doceniają także niskie koszty zakupu paliwa – sezonowane drewno opałowe jest stosunkowo tanie, szczególnie jeśli porównamy je do cen gazu ziemnego, pelletu lub też prądu. Nieodłączną zaletą jest uniwersalność oraz wielofunkcyjność całego systemu, który może ogrzewać pomieszczenia, wodę, jak i współpracować z innymi komponentami instalacji grzewczej. Również w ten sposób efektywność wykorzystania energii cieplnej wzrasta, a zarządzanie nią staje się prostsze, także pod kątem systematycznego zmniejszania strat w cieple.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl